Opening Hours: Tue-Sat: 11am-12midnight, Sun-Mon: Closed

POSTPONED Matchbox Cineclub Remakesploitation Fest 2020

Sat 25 April — Sun 26 April 2020

Remakesploitation Fest 2020

This event has been postponed, and will now take place Fri 2 - Sat 3 Oct. For more information, please see Matchbox Cineclub: Remakesploitation Fest


From Star Wars to Some Like It Hot, this is an all-day festival devoted to the weird and wonderful world of Turkish remakes, digitally restored with all-new English subtitles.


Did you know that a Turkish remake of The Exorcist closely recreated the William Friedkin original albeit with the Catholicism replaced with Islam? Or that a Turkish reworking of Star Trek was filmed in the ancient ruins of Ephesus?


After the sold-out UK tour of Turkish Star Wars in 2018, Matchbox Cineclub and Remakesploitation Film Club team up again with an all-day festival entirely devoted to the weird and wonderful world of Turkish film remakes. For many years, these films only circulated in low-resolution bootlegs but they have now been lovingly digitally restored and with English SDH/Captions for D/deaf audiences.


There are no plans to release these films on Blu-ray, DVD or VOD, so make sure you grab this rare opportunity to see these truly fascinating films on the big screen.
Exorcist'in bir Türk versiyonunun, İslam'ın yerine Katoliklik de olsa William Friedkin'in orijinalini yeniden yarattığını biliyor muydunuz? Ya da Efes'in antik kalıntılarında bir Türk Star Trek yeniden çalışması filme mi çekildi?


2018'de satılan Türk Yıldız Savaşları'nın İngiltere turundan sonra, Matchbox Cineclub ve Remakesploitation Film Club, tamamen Türk film remake'lerinin tuhaf ve harika dünyasına adanmış tüm gün süren bir festivalle tekrar bir araya geliyor. Uzun yıllar boyunca, bu filmler sadece düşük çözünürlüklü bootlegs'te dolaştı, ancak şimdi sevgiyle dijital olarak restore edildi ve D / sağır izleyiciler için İngilizce SDH / Altyazılarla.


Bu filmleri Blu-ray, DVD veya VOD'da yayınlamak için bir plan yok, bu yüzden bu gerçekten büyüleyici filmleri büyük ekranda görmek için bu nadir fırsatı yakaladığınızdan emin olun.
Programme


Remake, Remix, Rip-Off: About Copy Culture & Turkish Pop Cinema (Cem Kaya, 2015) 1hr 36m
Fıstık Gibi AKA Turkish Some Like It Hot (Hulki Saner, 1970) 1hr 11m
Turist Ömer Uzay Yolunda AKA Turkish Star Trek (Hulki Saner, 1973) 1hr 10m
Cellat AKA Turkish Death Wish (Memduh Ün, 1975) 1hr 20m
Şeytan AKA Turkish Exorcist (Metin Erksan, 1974) 1hr 40m
Dünyayı Kurtaran Adam AKA Turkish Star Wars (Çetin İnanç, 1982) 1hr 38m


Ticketing


For Remakesploitation Fest 2020, you can buy a £20 all-day pass; or individual tickets on a sliding scale £0-£8. You decide what to pay, with reference to the sliding scale guide. To register for a free ticket, please email tickets@matchboxcineclub.com.


Share:

Twitter

Details

12pm - 12am, £0/£2/£4/£6/£8 / £20 day pass via Matchbox Cineclub, Cinema / 18+